петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ВИДЕО: Кристијано Роналдо постави рекорд во Саудиска Арабија во триумфот над Ал Наср

ВИДЕО: Кристијано Роналдо постави рекорд во Саудиска Арабија во триумфот над Ал Наср

Денеска во рамките од најдобрата фудбалска Про лига на Саудиска Арабија екипата на Ал Наср со 1:2 триумфираше протв Ал Тае.

Талиска во 32 минута им донесе водство на гостите, а изрманија домаќините во 79 минута преку Мисидјан.

Конечниот епилог го постави Кристијано Роналдо од пенал во 87 минута.

Португалецот стана најбрзиот играч кој постигна 10 голови (од седум натпревари) во една саудиска лигашка сезона.

Вкупно 35 голови во 14 различни календарски години и 10 лигашки голови во 18 сезони по ред.

По овој триумф Ал Наср дојде до бод од водечкиот тандем во шампионатот после осум кола, Ал Тавон и Ал Итихад, овој вториот само ремизираше 0:0 против Ал Фејха.