среда, 15. ноември 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

МЗТ Скопје го совлада Работнички и ќе се бори за десеттиот трофеј во шампионатот

МЗТ Скопје го совлада Работнички и ќе се бори за десеттиот трофеј во шампионатот

Кошаркарите на МЗТ Скопје се првите финалисти во најсилниот домашен шампионат и тоа откако со 2-0 го совладаа вечниот ривал Работнички.

Пред неколку дена „металците“ славеа во својот дом со 82-71, додека пак вечерва одново обезбедија триумф од 11 разлика и тоа со резултат 73-62.

Домаќините имаа свои моменти во СРЦ „Кале“, ама немаа сила да одговорат во сите 40 минута, па кога се решаваше натпреварот тие уфрлија само 8 кошеви. Последната четвртина „штрковите“ ја реализираа со 20-8 што беше доволно да направат пресврт и обезбедат финале, поточно се изборија за можност по десетти пат во својата историја да триумфираа во нашата најквалитетна лига.

Кук и Стојановски со по 18 поени беа најефикасни, Вер додаде 12, а Абу 11 кошеви со 7 скокови. Малешевиќ и Џелетовиќ искомбинираа 27 поени за домаќините.

Противник на МЗТ во борбата за пехарот ќе биде подобриот од Пелистер-ТФТ каде битолчани веќе водат со 1-0.