петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

Парични казни за МЗТ Скопје и за Работнички по дербито во „Јане Сандански“

Парични казни за МЗТ Скопје и за Работнички по дербито во „Јане Сандански“

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром го победи Работнички со 91:87 во интересен дерби натпревар од 14. коло во Првата лига. Беше прикажана допадлива кошарка, но на трибините двете навивачки групи сепак создадоа одредени проблеми и го прекршија кодексот. Поради тоа двата тиме ќе треба да платат парични казни кон КФСМ, одреди Дисциплинската комисија.

МЗТ Скопје ќе треба да плати 26.000 денари, 10.000 денари за палење на факели, додека останатите 16.000 денари се за слаба организација и за неспортско навивање.

Работнички ќе мора да плати 10.000 денари за палење на факели, како и 8.000 денари за неспортско навивање и 4.000 денари за несоодветна опрема при пристигнувањето.