среда, 6. март 2024. Вести денес: 0
home Регион

Албанија: 146 лица заразени од коронавирус

Албанија: 146 лица заразени од коронавирус

Во изминатите 24 часа, во Албанија, дијагностицирани се 23 нови случаи со „Ковид-19“, со што вкупната бројка на заразени се зголеми на 146 лица.

-Во последните 24 часа, од вкупно тестираните 111 лица, потврдени се 23 нови случаи на „Ковид19“. Досега тестирани се 1.041 сомнителни случаи при што потврдени позитивнини се 146 лица. Со новите потврдени случаи се проширува мапата на погоди градови,со градот Круја. Во Инфективната клиника во Тирана хоспитализирани се 72 пациента. Од нив четворица се на интензивна терапија,додека тројца од нив се интубирани во тешка сосотојба, изјави заменик министерката за здравство Мира Ракацоли.

Најголем број од заболените се од Тирана или 83 лица, потоа од Фиер 14, Корча 11, Драч 9, Валона 5, Каваја, Лушња и Лежа по четири,Елбасан и Скадар по три,Рогожина и Хас по два, Берат и Круја по едно лице.

Ракацели инфомраше дека 17 од досега заразените се излекуванин но оти ќе мора да останат во домашна изолација уште 14 дена.

Таа уште еднаш упати апел до граѓаните строго да ги почитуваат препораките и ги замоли доколку сакаат одредена информација за коронавирусот да не одат веднаш во болница туку да се јават на посебната телефонска линија која служи и за хроничните болни.

Инаку, во Албанија до сега од коронавирус починаа пет лица. Четворица од нив боледувале и од други болести