среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Корона вирусот повторно напаѓа, ни следат ли нови карантини?!

Корона вирусот повторно напаѓа, ни следат ли нови карантини?!

Во Британија во последните недели има зголемување на бројот на заразени со Ковид, а се проценува дека повеќе од 800.000 луѓе се заразени со новиот вид. Еден од седум случаи на национално ниво сега се припишува на новиот вид на Ерис, а бројот на инфекции продолжува да расте кај сите возрасни групи.

Ерис, која е омикронската подваријанта која е обвинета за скокот на инфекциите, пристигна во Велика Британија на почетокот на мај и Светската здравствена организација ја додаде на својата листа како EG.5.1. Засега тоа не се смета за причина за загриженост, пренесува Нова.рс.

„Видовме мало зголемување на стапките на прием во болница кај повеќето возрасни групи, особено кај постарите лица. Целокупните нивоа на прием остануваат екстремно ниски и во моментов не гледаме слично зголемување на приемите во ICU. Ќе продолжиме внимателно да следиме“, рече Мери Ремзи, раководител на имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство.

Постојат голем број на симптоми на кои лекарите велат дека треба да внимавате со овој вид на вирус. Најчесто се слични на веќе познатите симптоми на омикрон – болки во грлото, течење на носот, затнат нос, кивање, кашлица, главоболка, засипнатост, болки во мускулите и промени во сетилото за мирис. Сепак, отежнато дишење, губење на мирис и треска повеќе не се меѓу главните симптоми.

Професорката Кристина Пагел смета дека постои опасност од нови соеви поради слабеењето на имунитетот и лошите временски услови. Зборувајќи за The Independent, таа рече дека мисли дека има „дефинитивно уште еден бран“ во Британија.

„Влажното време во последните неколку недели веројатно не помага со тоа што ги задржува луѓето внатре. Ерис веројатно ќе биде доминантна до септември, кога децата ќе се вратат на училиште, а возрасните ќе одат на работа или на факултет, а ние ќе почнеме да поминуваме многу повеќе време внатре“.

„Вкупниот број на инфекции е сè уште низок, но ова е повик за будење што нагласува дека не можеме да бидеме самозадоволни кога станува збор за Ковид. Треба да внимаваме на новите варијанти и да бидеме внимателни додека се подготвуваме за неизбежниот пораст на инфекциите во текот на есен/зима“, изјави вирологот Лоренс Јанг за MailOnline.

Симптоми на Ерис:

Воспалено грло
Течење на носот
Затнат нос
Кивање
Сува кашлица

Главоболка
Влажна кашлица
Засипнатост
Болка во мускулите
Промени во сетилото за мирис