понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

СТРАШНО И УЖАСНО: Се обиделе да го иселат семејството, таткото во очај ја фрли едногодишната ќеркичка од кровот (ВИДЕО)

СТРАШНО И УЖАСНО: Се обиделе да го иселат семејството, таткото во очај ја фрли едногодишната ќеркичка од кровот (ВИДЕО)

Јужноафриканец е обвинет за обид за убиство откако ја фрлил својата шестмесечна ќерка од врвот на колиба во илегалниот дел од градот, како би спречил рушење.

38 годишниот татко го однел бебето на кровот на својата куќа во знак на протест против булдожерите кои дошле да рушат, во градот Квадвеси во Јужна Африка. Шест полицајци се построиле на земја под него, додека еден се качи на кров како би пробал да разговара со него. Човекот го држеше бебе за нога над провалија, пред да го фрли.

Како што пишува „Дејли мејл“ во позадина собраните граѓани скандирале „фрли, фрли“. На фотографијата се гледа полицаец на кровот кој се обидува да го зграби таткото пред тој да го фрли бебето.

За среќа фудбалерите на земја го фатиле и тоа не добило никакви повреди. Таткото потоа е уапсен и обвинет за обид за убиства.

Целата драма се одиграла на кров на нелегално изградена колиба, а полицијата требало да обезбеди тим за рушење, додека околу 150 луѓе протестираа, фрлаа камења и палеше гума. Кога беше поставен редот, таткото се качи на кров со бебето и барал рушењето да прекине.

Преговарачите не успеале да го откажат, па полицијата тргнале во акција на спасување.

-Тоа го направи да го спречи тимот за рушење да му ја уништи колибата, кажа портпаролот на полицијата и истакна дека бебето е вратено на мајката. Нивниот случај го испитуваат социјалните служби како би се обезбедила сигурност на детето.