четврток, 23. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

АРОМАТИЧЕН МЛАД КОМПИР СО ПЕЧУРКИ! Ручек за десетка

АРОМАТИЧЕН МЛАД КОМПИР СО ПЕЧУРКИ! Ручек за десетка

Подгответе млади компири за ручек. Уште кога ќе додадете печурки, вкусот ќе биде фантастичен

Состојки:

1,5 кг млади компири

200 гр печурки

две лажици путер

магдонос

сол, бибер

маслиново масло

Подготовка:

Младите компири измијте ги и исечете ги на четвртинки.

Добро измијте ги печурките и пропржете ги на путер. Во сад измешајте ситно сечкан магдонос, сол, бибер и маслиново масло.

Додадете ги младите компири и сè убаво измешајте.

Ставете ги во огноотпорен сад, а преку нив пропржените печурки. Се пече околу 45 минути во загреана рерна на 200 степени. Послужете со сезонска салата.

Пријатно јадење!