четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Брзи чупавци, без печење

Брзи чупавци, без печење

Овој брз и интересен рецепт можат да го прават и деца, има само 4 состојки.

Состојки

200 гр пишкоти

150 мл павлака за шлаг

100 гр чоколадо

Кокос

Подготовка

Стопете го чоколадото во загреаната павлака. Секоја пишкота потопете ја во кремот па извалкајте во кокос. Оставете во текот на ноќта да омекнат и јадете. Но можат да се јадат и по некој час.

Послужување

Можете кокосот да го обоите во разни естетски бои и да се извалкаат пишкотите. За детски роденден и други прослави.Погодно за ужинка за деца во училиште.