среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

ЧУПАВЦИ СО ЈАГОДИ Воздушест десерт кој се топи во уста (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

ЧУПАВЦИ СО ЈАГОДИ Воздушест десерт кој се топи во уста (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Чупавци, омилениот десерт направен со мек пандишпан, има своја пролетна варијанта со јагоди.

Ви предлагаме да направите неодолива пролетна верзија на овој десерт, со џем од јагоди.

СОСТОЈКИ:

За кората:

3 јајца
70 гр шеќер
60 гр брашно
25 мл масло за јадење
1 лажичка екстракт од јагода
За фил:

100 гр џем од јагоди
75 гр топла вода
розова боја за храна
кокос

Подготовка: