среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Кафе со рум и какао: Збогатете го вашиот утрински пијалок со овој интересен рецепт

Кафе со рум и какао: Збогатете го вашиот утрински пијалок со овој интересен рецепт

Состојки:

2 лажици инстант кафе
2 лажици шеќер
1/4 кесичка ванилин шеќер
1/2 лажица горчливо какао во прав
1/2 лажица рум
2 лажици ладна вода
3-4 dl врело млеко

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки освен млекото со миксер со стапче или со рачен миксер во висок, тесен сад. Мешајте најмалку 5 минути додека не се запени добро.

Во шолјата ставете една или две лажички од пената и додадете врело млеко.

Покријте го остатокот од пената и оставете го во фрижидер за подоцна. Може да стои вака неколку дена.

Послужете со колачиња во добро друштво!