петок, 15. декември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

По овој рецепт “полудеа“ македонските домаќинки: Направете вкусни кашкавалки

По овој рецепт “полудеа“ македонските домаќинки: Направете вкусни кашкавалки

Деновиве на социјалните мрежи најголем хит е рецептот за кашкавалки.

По него “полудеа“ македонските домаќинки. Лесно е за правење, а превкусно.

Кашкавалките ги обожаваат и возрасните и децата.

Потребни состојки:

300 грама брашно

Едно пециво

Сол по вкус

150 грама рендан кашкавал

250 милилитри јогурт

(доколку сакате, можете да додадете и некој зачин кој ви се допаѓа)

Начин на подготовка:

Сето ова заедно се меси и се расукува на кора со дебелина од околу еден сантиметар.

Формите можат да се сечат со калапчиња, за да им бидат поинтересни на децата, а доколку немате, можете тоа да го направите со чаша, па ќе добиете кругчиња.

Се печат 20 минути на 200 степени.

 

*Рецептот и фотографијата се испратени од читателка на КУРИР