вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за потпечено пилешко – се топи во устата од вкусниот сос со сирење!

Рецепт за потпечено пилешко – се топи во устата од вкусниот сос со сирење!

Љубителите на месо сакаат пилешко бидејќи има толку многу опции за негово подготвување што никогаш не може да ни здодее.

Сепак, едноставните рецепти некако ни се омилени, па дури и ако се брзо готови и се со разумна цена – имаме деликатес што ги исполнува сите критериуми за ручек од соништата. Во продолжение ви пренесуваме еден таков рецепт.

Состојки:

400 гр пилешко бело месо
Една главица свежа брокула
150 гр рендано сирење
Сол, бибер, лук
2 лажици презла

За сосот:

50 гр путер
2 лажици брашно
600 мл млеко
150 гр ребро
Сол, бибер, морско оревче по желба
200 мл крем за готвење

Подготовка:

Брокулата исчистете ја и одделете ја на цветови. Се вари пет минути во зовриена солена вода.

За тоа време пилешките гради исечкајте ги на коцки и пропржете ги на путер.

Подгответе го сосот. Во путер се пропржува брашното, се трга од оган и се додава млекото со постојано мешање да не се формираат грутчиња. Додадете ги павлаката за готвење и сирењето, зачинете и варете на тивок оган додека не се згусне.

Намачкајте длабок сад со путер и посипете со презла. Брокулата и пилешкото измешајте ги и ставете ги во садот. Прелијте го готовиот сос, а на крајот посипете со рендано сирење.

Печете 20 минути во рерна загреана на 200 степени.