среда, 22. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Готово е – Интер е шампион на Италија!

Готово е – Интер е шампион на Италија!

Сасуоло успеа да го преживее мечот со Аталанта и одигра 1: 1, што значи само едно – Интер е шампион во Серија А!

По неуспехот на Аталанта, Интер има доволна предност да го обезбеди Скудетото на четири кола пред крајот!

Екипата на Милан постојано бегаше од Милан, Јувентус и Аталанта, прашање беше само кога трите гиганти ќе бидат во безизлезна ситуација и ќе мора да му честитаат на новиот сопственик на трофејот.

Тоталната доминација на Јуве, која не личеше на себе оваа сезона, беше прекината, Милан често се откажуваше, а Аталанта едноставно немаше капацитет да ги испрати Антонио Конте и тимот.

Сасуоло имаше повеќе играчи на мечот со тимот од Бергамо отколку исклучувањето на Голини во 23-та минута, но сепак им дозволија на гостите од Бергамо да поведат преку Госенс ​​во 32-та минута.

Берарди израмни во 52. минута, а потоа беше поништен пресвртот поради офсајд. Ролеркостерот продолжи со уште еден жолт Марлон, па на теренот имаше 10: 10.

Не беше најлошо за Сасуоло, но тоа што Марлон го криеше пеналот, но за негова среќа, Луис Муриел не беше прецизен, па затоа поделбата на бодовите остана.

Наполи поведе на домашен терен против Каliaари со голот на Виктор Осимен во 13. минута. Домаќинот можеше да победи уште поубедливо, но некои одлуки за ВАР одеа во прилог на гостите од Сардинија. Така се одвива кога не се користат шансите – Каљари стигна до израмнување преку Нандез во четвртата минута од продолжението, и однесе голем бод.