недела, 24. декември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Премиер лигата е против воведување на ВАР системот за следната сезона

Премиер лигата е против воведување на ВАР системот за следната сезона

Англиските премиерлигашки клубови се изјаснија денеска дека се против воведување ВАР технологија од сезоната 2018/2019 година.

На денешното гласање учествуваа сите 20 клубови од Премиер лигата и беа согласни дека би требало да се продолжи со напредно тестирање за користењето на таа технологија и во идната сезона.

ВАР технологијата беше користена оваа сезона во ФА и Лига купот и забележани се проблеми на одделни натпревари што најмногу влијаеше да се стопира одлуката за нејзното воведување.з