петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ВИДЕО: Баерн е новиот европски шампион, Коман му се „одмазди“ на ПСЖ

ВИДЕО: Баерн е новиот европски шампион, Коман му се „одмазди“ на ПСЖ

Вечерва на стадионот „Да Луж“ во Лисабон (Португалија) на завршниот турнир од Лигата на шампионите, во големото финале Баерн Минхен со 1:0 го совлада ПСЖ.

Стрелец на единствениот гол за германскиот претставник беше Коман после асистенцијата на Кимих во 59 минута од средбата.

Интересен е фактот што Коман е роден во Париз, настапува за француската репрезентација и му пресуди токму на својот поранешен клуб за кој настапуваше во периодот 2013-2014 година, но не доби вистинска шанса со само три официјални настапи.

Ова беше прво финале за париските „светци,“ а баварскиот гигант ја освои шестата титула во ова елитно натпреварување и така се израмни со Ливерпул на третата позиција по бројот на европски титули.

Кога сме кај трофеите во ЛШ, второпласиран е Милан со седум, а убедливо на првата позиција на вечната листа води Реал Мадрид со 13 титули.