понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Повремен дожд и температура до 12 степени

Повремен дожд и температура до 12 степени

Времето во Македонија ќе биде облачно со  повремени врнежи од дожд.

Претпладне врнежите ќе се претежно во западните делови, а потоа ќе се прошират и кон исток. Минималната температура ќе биде два степена, а максималната ќе достигне до 12 степени Целзиусови.

Во Скопје времето ќе биде слично со утринска температура од четири и дневна од 11 степени.

Врнежи од дожд ќе има и во вторник, а во среда и во ноќта кон четврток само понекаде на западот ќе има локален дожд. Во вторник и во среда ќе дува повремено засилен јужен и југозападен ветер, поизразен на планините и на југот од земјава, што ќе овозможи забрзано топење на снегот.

Најнови вести