четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Наставничката ранета во „Рибникар“ не може да оди, ниту да ја движи раката

Наставничката ранета во „Рибникар“ не може да оди, ниту да ја движи раката

Наставничката по историја Татјана Стевановиќ (52), која беше погодена со три од 57 куршуми што момчето убиец ги испука во основното училиште „Владислав Рибникар“ на 3 мај, од Универзитетскиот клинички центар на Србија, каде и беше извршена неколку операции, беше префрлена во Заводот за рехабилитација во Сокобања.

Татјана, една од шесте ранети и за среќа преживеани во пукотницата во училиштето „Владислав Рибникар“ во Врачар, во која загинаа десет животи, како што тврди извор на „Новости“ близок до семејството, не може да оди, не ја мрда левата рака и се уште психички се опоравува од траумата што ја доби.

Таа е ранета во левата рака, десната потколеница и стомакот, а тој куршум и го оштетил десниот колк.

-Од таа најтешка прострелна рана во стомакот, на Татјана и се оштетени и нервите на левата нога, па не може да стои на ниту еден од нив. Може само да стане од кревет и да се качи во инвалидска количка.

-Има мали подобрувања и никој не може да му каже на семејството колку долго може да трае рехабилитацијата или каков ќе биде резултатот, рече изворот.

Сопругот и двете деца на Татјана во агонија, според извор близок до семејството, ги преживеале првите три дена по злосторството, кога не се ни знаело дали таа ќе преживее.

-Татјана беше оперирана три пати во УКЦС: првиот ден по приемот, имаше операција на стомакот, потоа на десната потколеница и на левата рака. Тие и го спасувале животот, па колкот, кој бил скршен од куршумот што ја погодил во стомакот, вели извор на Новости.

Сопругот и децата на Татјана „додека не застанат на нозе по шокот“, не сакаат да зборуваат јавно, иако, според извори, неколку пати биле испровоцирани од неточни информации изнесени во јавноста.

-Се знае дека Татјана не била на списокот на момчето, но се шпекулираше дека имало некаков спор меѓу нив како наставник и ученик, што не е точно. Денес, кога би ги прашале сопругот на Татјана, Драган и децата, би потврдиле дека и пред и по трагедијата изјавила дека момчето убиец е примерно момче, со кое немала никакви проблеми. Што се случи во главата на тоа дете и зошто направи нешто толку страшно, семејството Стевановиќ, а верувам и другите кои го познаваа, тешко дека некогаш ќе можат да разберат, вели изворот.