Освежено 16:14:25
Недела, 23 Јули 2017
News image

Нови 2.000 вработувања со отворањето на Гентерм во Прилеп

  Отворање нови 2.000 директни вработувања, како и голем број индиректни вработувања преку можноста за соработка на локални комп...

  • 0
  • 1
  • 2
News image

Нова германска инвестиција во Прилеп и три нови зони

Покрај американската глобална компанија „Гентерм“ во ТИРЗ во Прилеп влегува уште еден странски инвеститор, а тоа е германската компанија Акомпласт за што договорот е во финална владина процедура,  потврди премиерот Никола Груевски по обиколката на новата фа...

News image

Нова спортска сала во Прилеп, Груевски најави уште три

Државното средно училиште „Кузман Јосифовски Питу“ во Прилеп денеска доби нова сала, инвестиција на Владата вредна 24 милиони денари, во рамки на проектот за изградба на 145 училишни спортски сали, во кое настава посетуваат 500 ученици.

News image

Решен станбениот проблем на 76 семејства во социјален ризик во Прилеп

Вкупно 76 семејства од социјално ранливите категории од Прилеп ќе го решат станбеното прашање со пуштањето во употреба на новиот објект, инвестиција вредна 1,7 милиони евра, средства на Владата што денеска го пушти во употреба премиерот Никола Груевски.

  • 24 часа
News image

Груевски: Исплатени 25 милиони евра субвенции за тутун на 29 илјади земјоделци

Вкупно 25 милиони евра се исплатени за субвенции за тутун на 29 илјади земјоделци. Очекувам и откупот кој претстои за годин...

News image

Груевски: Растот на индустриското производство ќе повлече раст на профитот и нови работни места

Порастот на индустриското производство од 13,1 отсто во октомври е најголем раст оваа година гледано на месечна основа и пр...

News image

Трибини на ВМРО-ДПМНЕ во Дојран и Демир Капија

Во организација на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе се одржат две трибини како дел од кампањата “На Македонија и треба твојата идеја”....

News image

ФОТО: Бегајќи од терористи се фрлила преку прозор и починала, а станувало з

Симулациска вежба на терористички напад била организирана на Универзитетот Стратмор во Најроби , но наместо како поука за...

News image

ФОТО: Исчезна српски спортист, по него трага Интерпол

  Исчезна српскиот ватерполист Урош Вуковиќ (17).

News image

ИД обучува пилоти со најмодерни авиони- симулатори

Терористичката група Исламска држава (ИД), обучува пилоти со најмодерни симулатори за управување со воени авиони во либиски...

News image

Туристичките потенцијали на Охрид, Струга и Подградец ќе бидат презентирани

Туристичките потенцијали на крајезерските градови Охрид, Струга и Поградец, во месец февруари идната година, ќе бидат презе...

News image

Во Битола засадени 88.000 садници

На денешната еко-акција „Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 ...

News image

Новогодишната елка на иста локација како лани- Скопје ќе блесне

Град Скопје и годинава, традиционално, за да го разубави амбиентот за претстојните Новогодишни и Божиќни празници ќе го укр...

News image

Легендата на Јунајтед поставен за тренер на Валенсија

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Гери Невил денеска е поставен на тренерското место на Валенсија, потврди клу...

News image

Нов рекорд на Блажевски

Македонскиот пливач Марко Блажевски постави нов македонски рекорд на 100 метри пеперутка на Европското првенство на кратк...

News image

Прва победа за Филаделфија оваа сезона

Екипата на Филаделфија конечно ја постигна првата победа сезонава во НБА лигата откако ноќеска го совлада тимот на ЛА Леј...

News image

Бремена девојката на актерот Андрија Милошевиќ? (ФОТО)

Андрија Милошевиќ веќе една година ужива во љубовта со колешката Александра Томиќ, која стана и дел од екипата на серијат...

News image

Дали сте знаеле дека се плаќа за ѕвезда на Булеварот на славните и колку?

Знаете ли дека за да се има ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд се плаќа по 30.000 долари?

News image

Совети за успех од Хемингвеј

Ернест Хемингвеј е познат писател и многу контроверзна личност. Тој е познат по најчудните навики, од кои едната е да пиш...